понеділок, 11 грудня 2023 р.

Основне про чіп тюнінг

 

1. Чіп тюнінг (Chip tuning)

 Спочатку мав на увазі заміну або перезапис чіпа EPROM (erasable programmable read only memory) який знаходиться в Електронному Блоку Керування (ЕБК) двигуном, трансмісією або іншим агрегатом. Робиться це з метою поліпшити показники: потужності, екологічності чи економічності. Ці можливості доступні, тому що виробник змушений використовувати консервативні налаштування з метою компенсувати можливі відхилення при поточному виробництві для різних регіонів та умов використання та технічного обслуговування. Як правило, але не завжди, автомобілі з модифікованою програмою вимагають більш уважного обслуговування та якісне пальне.

Сьогодні термін чіп тюнінг трохи оманливий, тому що продовжує використовуватися для процедури, при якій вже не відбувається фізична заміна мікросхеми. Сучасні блоки управління двигуном здебільшого можуть бути перепрограмовані через діагностичний роз'єм OBD або спеціальний інженерний роз'єм BDM.

 З розвитком технологій дедалі складніша електроніка встановлювалася й в автомобілі. Сучасний блок керування двигуном (у простолюдді «мізки») дозволяє керувати багатьма аспектами роботи двигуна, такими як кут випередження запалення, упорскування палива, електронний дросель, перепускний клапан, регулювання тиску наддуву турбіни, обмеження обертів та швидкості, робота коробки АКПП, DSG, PDK та десятків інших вузлів.

 

 Існує безліч параметрів, які можуть бути змінені при чіп тюнінгу і кожен з них впливає на потужність, чуйність, економічність та екологічність по-своєму.

 Одним із класичних параметрів, який знайомий багатьом ще зі стареньких автомобілів - це КВЗ або Кут Випередження Запалення. Для кожного двигуна при різному навантаженні та оборотах існує певний діапазон допустимих кутів запалювання. При певних значеннях досягається максимальний момент, що крутить двигун. Якщо всі інші параметри роботи двигуна нас влаштовують, то використовується саме це значення у цій точці «карти» запалювання. Чим вище октанове число, тим повільніше і стабільніше горить бензин і тим більший кут до ВМТ (Верхньої Мертвої Точки) ми можемо використовувати. Відповідно після чіп тюнінгу автомобіль, як правило, більш примхливий до вибору бензину і вже не дозволить залити в себе «що потрапило» з будь-якої заправки. З кутом запалення пов'язаний такий фактор як детонація, або горіння паливної суміші, викликане не іскрою від запалювання свічки, а іншими факторами. Факторів появи детонації безліч, але якщо обмежитися парою слів - її слід уникати за будь-яку ціну, оскільки високий рівень детонації здатний призвести до серйозних поломок двигуна та навіть до руйнації агрегату. Банально потріскають поршні. На дизельних двигунах відбувається місцевий перегрів поршневої групи та також призводить до руйнації гільзо-поршневих пар.

 Існує багато інших параметрів в які полюбляють втручатись калібрувальник. Але слід пам'ятати, втручання у програмне забезпечення блоку управління двигуном, це дуже відповідальна та точна робота. Вона вимагає професійних знань у сфері програмування та розуміння усіх аспектів роботи двигунів. Не рідко трапляються певні особи, що в гонитві за парою доларів ігнорують принципи побудови та взаємодій режимів роботи двигуна та на осліп крутять значення для ефекту динамічного розгону. При тому не зважають ні на детонацію, ні на температурні режими відповідних агрегатів, ні на продуктивність паливних систем, що часто призводить до виходу з ладу датчиків та клапанів тиску палива. 

 А також слід пам'ятати, що перед тюнінгом кваліфіковані спеціалісти та майстерні проведуть діагностику, та запропонують замінити деякі елементи на покращені та більш витривалі, щоб могли витримати без пошкоджень більші значення крутного моменту та температури. Зазвичай це свічки та котушки запалення, повітряні та паливні фільтри підвищеної продуктивності. 

 При виборі Тюнінг ательє не шукайте дешевше, шукайте якість і як би це парадоксально не виглядало, але у перспективі так буде дешевше.

 Розглянемо декілька карт, зміна яких відчутно впливає на динаміку автомобіля

2. Паливна суміш

Паливна суміш - наступний і вкрай важливий параметр при чіп тюнінгу та налаштування автомобіля. Раніше все було просто - змінивши час упорскування можна було зробити суміш більш "багатою" або "бідною". З повсюдним впровадженням дизельних двигунів та форсованих бензинових двигунів, параметрів у налаштуванні паливної системи стало набагато більше. Тепер необхідно налаштовувати: Фазу впорскування, Час упорскування, Об'єм упорскування, Тиск упорскування, Кількість попередніх та пост-вприскування та безліч інших параметрів. Кожен може так чи інакше вплинути на потужність, чуйність, димність, екологічність, економічність, шумність і температуру роботи двигуна. Для сучасного виробника першочергова мета - це відповідність нормам екологічності та економічності ! У більшості випадків ці два параметри накладають суттєвий відбиток на потужність автомобіля та знижують задоволення від водіння, роблячи авто більш загальмованим та задумливим.

 

 

3. Турбонаддув

Дизельні і бензинові двигуни з турбонаддувом дозволяють отримати істотне збільшення потужності і крутного моменту за рахунок зміни параметрів управління надлишком тиску. Висока ефективність даних моторів при правильному налаштуванні дозволяє залишити витрату палива незмінною або навіть скоротити його в режимі малих та середніх навантажень.

Електронне керування двигуном дозволяє налаштовувати та коригувати параметри його роботи з такими модифікаціями як вихлопні та впускні системи, покращені інтеркулери та система охолодження, інші форсунки та турбокомпресори тощо. Будь-які модифікації двигуна, які впливають на його об'ємну ефективність (VE) вимагають коригування програми управління.

Неякісно зроблений чіп тюнінг або налаштування двигуна можуть принести не тільки розчарування від отриманого результату, а й обернутися суттєвими витратами на ремонт у разі поломки.

 

4. Програмний чіп тюнінг

Найбільш поширений спосіб чіп тюнінгу - це зміна програми в штатному блоці керування двигуном. У цьому випадку все управління відбувається за стандартною і цілком зрозумілою для двигуна схемою. Зробити це можна через діагностичний роз'єм OBD або у разі неможливості діагностичного доступу до програми управління, програмування відбувається при прямому підключенні до блоку управління двигуном або безпосередньо у флеш-пам'ять EPROM.

 

 

Справа показаний роз'єм OBD2, що використовується для діагностики та чіп тюнінгу більшості автомобілів. Цей роз'єм присутня на всіх автомобілях починаючи з 1998 року в обов'язковому порядку і служить для штатної діагностики. Варто зазначити, що виробник бореться з можливістю перепрограмування та використовує різні системи захисту від несанкціонованого доступу. Так з'явилися різні алгоритми захисту, наприклад TP8/10 (Tuning Protection), деякі з яких зараз успішно обходяться, а для роботи з іншими потрібний демонтаж блоку керування автомобіля та перепрограмування на столі.

На ряді сучасних авто для тюнінгу (чіп тюнінг) програми керування потрібне підключення до ECU (блоку керування двигуном) безпосередньо. Для цього може використовуватися штатний інженерний роз'єм на платі - BDM або інші точки підключення до процесора для доступу до флеш-пам'яті. Незалежно від способу підключення змінюється лише програма керування та жодних конструктивних змін до блоку керування не вноситься. При грамотно виконаній роботі визначити, що блок демонтувався, розбирався та програмувався неможливо!

Так виглядає підключення у boot режимі:

За допомогою голок для підключення до певних контактів на платі.

 Існують інші способи внесення змін до електронного управління роботою двигуна. Наприклад, встановлення додаткового модуля, або як його ще називають - тюнінг боксу або "коробочки".

 

5. Тюнінг бокс / модуль збільшення потужності / обманка

Якщо з тих чи інших причин класичний чіп тюнінг неможливий або недоступний, зміна параметрів роботи автомобіля здійснюється шляхом коригування сигналів керування за допомогою додаткового контролера. Суть його роботи дуже проста - отримати сигнал, що йде від блоку управління двигуном, змінити його і відправити далі тому пристрою, до якого він йшов. Якщо говорити наочніше, то візьмемо систему упорскування палива з ППВТ (Паливна Помпа Високого Тиску) на дизельному двигуні. Помпа ППВТ (Паливна Помпа Високого Тиску) забезпечує заданий програмою керування двигуном тиск у паливній рампі. Форсунки впорскують паливо. Чим більше палива отримує дизельний двигун, тим вища його потужність. Значить, потрібно за допомогою блоку обманки перехопити сигнал, що йде від ЕБК до ППВТ (Паливна Помпа Високого Тиску) і збільшити запит на тиск. У результаті палива у двигун потрапить більше і потужність буде вищою! За таким же принципом працюють блоки, що керують тиском наддуву, часом упорскування та іншими параметрами, що впливають на потужність.


6. Висновок

Правильне налаштування роботи двигуна вимагає не тільки розуміння де і що поправити, але й найголовніше НАВІЩО і який ефект ця зміна матиме на інші параметри. Тому не варто сліпо довіряти людям, що обіцяють Вам унікальне рішення з потужністю та економічністю, істотно краще ніж у сильних компаній, що зарекомендували себе. Досвід і знання - це те чого не вистачає новачкам і одинакам в області чіп тюнінгу, а це в результаті призводить до поломок, витрачених грошей, втраченого часу та розчарування.

Наявність оригінального обладнання для читання та програмування автомобіля, діагностичного обладнання, для проведення попередньої оцінки стану автомобіля перед початком робіт і після їх виконання, та й найголовніше досвід та знання — необхідні вимоги для якісного чіп-тюнінгу та налаштування автомобіля. Наявність DINO стенду також дозволяє проводити розробку програм з точним контролем параметрів.



середа, 29 листопада 2023 р.

Студенти ВСП Тернопільського фахового коледжу на екскурсії у ТОВ “МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА”

      Традиційно лекційні та лабораторно-практичні заняття студентів ВСП «Тернопільський фаховий коледж ТНТУ ім. І. Пулюя» спеціальності 274 «Автомобільний транспорт» поєднуються із заняттями у виробничих підрозділах наших добрих друзів і колег.

      Так, 29 листопада 2023 р. відбулося виїзне практичне навчання студентів факультету конструювання та дизайну на базі ТОВ «МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА» в рамках якого пройшов семінар на тему «Сучасні фільтри та фільтрувальні елементи для техніки України: технології виробництва, особливості зберігання, забезпечення надійності».


           Презентував компанію ТОВ «МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА» її директор Олег Будяй. У своїй доповіді директор Олег Будяй представив історію створення, традиції та виробничу діяльність компанію ТОВ «МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА». Він акцентував увагу на тому, що підприємство вже тривалий час співпрацює з провідними виробниками не лише сільськогосподарської техніки, але й такими компаніями, як Ford, Tesla, JohnDeer, Mercedes, JCB, MF. Цей факт підтверджує не лише високу якість фільтрів, але й довіру до ТОВ «МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА». 


         Керівник проекту HD Олег Продеус презентував основні технології виробництва, особливості зберігання та забезпечення надійності фільтрувальних елементів для техніки агропромислового виробництва. Керівник проекту звернув увагу учасників семінару на особливостях конструкції сучасних фільтрів: повітряних, паливних, гідравлічних, для очищення олив ДВЗ. 

        Це було особливо актуальним для студентів, які вже отримали теоретичні знання в аудиторіях коледжу, з використанням окремих макетів та розрізів представлених ТОВ «МАНН+ХУММЕЛЬ ФІЛЬТРЕЙШН ТЕКНОЛОДЖІ УКРАЇНА».


     Учасники семінару детально ознайомились з обладнанням та технологіями, які використовуються на лініях з виробництва фільтрів для очищення повітря та олив.



                 Було проведено конкурс на якому відібрано 5 кращих студентів з числа учавсників, яким було вручено призи від представників компанії.

     Навчання в межах семінару пройшли студенти та викладачі ВСП «Тернопільський фаховий коледж ТНТУ ім. І. Пулюя»



понеділок, 18 вересня 2023 р.

Журнал autoexpert

 Журнал autoexpert

Автосканер OBD2 Bluetooth ELM327 mini для діагностики автомобіля

https://creativnost.com.ua/avtoskaner-obd2-bluetooth-elm327-v2-1-mini-dlya-diagnostiki-avtomobilya/ 

Короткий довідник по термінах OBD протоколу

 

Необхідні скорочення і довідкова інформація


Абревіатури SAE і терміни Bosch для уприскувальних систем
живлення

Абревіатура

Компонент або система

Термін

AIR

Вторинне повітря

BARO

Барометричний давач
тиску

CIS

Система пост.
уприскування

CL

Замкнена система

CKP

Давач кута повороту
кол. вала

ВМТ (відлік)

DTC

Діагностичні коди
несправності

ECTS

Температурний давач
холод. рідини

Темп-2

FPR

Реле паливного насоса

KS

Давач детонації

MAF

Вимірник масової
витрати повітря

MAP

Давач абсолютного
тиску

Давач тиску

MPI

Багаторівнева
електронна система
уприскування

OBD

Бортова діагностика

OL

Розімкнений контур

PCM

Блок керування

TPS

Давач положення
дроселя

 


 


 

Застосовуваність типів уприскувальних систем живлення в автомобілях різних виробників

Фірма, модель автомобіля

Уприскувальна система

Alfa Romeo, 90/Alfetta 2,0i

Bosch Motronic

Alfa Romeo,164 3,6 V6

Motronic ML4.1

Alfa Romeo, 155 Twin Spark 2,0

Bosch Motronic 1,7

Audi 100 2,2 Kat

Bosch KE-Jetronic

Audi 100 2,0

Bosch K-Jetronic

Audi 100 S4 20V

Bosch Motronic

Audi V8 3,6

Bosch Motronic

Audi 80 2,6 V6

Bosch Motronic

BMW 318i

Bosch K-Jetronic

BMW 518i

Bosch Motronic 1,3

BMW 318i

Bosch Motronic 1,7

Citroen Visa GTi

Bosch LE-Jetronic

Citroen CX 25 Turbo

Bosch L-Jetronic

Citroen BX 19 16V

Bosch Motronic M.1,3

Citroen BX 1,9 GTi

Bosch Motronic MP 3,1

Citroen AX 1,0 i

Bosch Motronic MA 3,0

Fiat Uno Turbo

B0sch LE 2-Jetronic

Fiat Panda 1000 i

Bosch Mono-Jetronic

Fiat Uno 1,4 Turbo i

Bosch LE 3,1-Jetronic

Ford Escort 1,6 I

Bosch K-Jetronic

Ford Granada /Scorpio

Bosch L-Jetronic

Ford Fiesta 1,1

Ford GFI

Honda Prelude 16V

Honda PGM –FI

Honda Prelude 2,0

Honda PGM-FI

Hyundai Lantra 1,8i

Mitsubishi MPI

Hyundai S Coupe 1,5 MVi

Bosch Motronic

Jaguar X16

Lucas-Bosch L-Jetronic

Jaguar XL –S 4,0

Lucas CU 15

Lancia Beta

Bosch L-Jetronic

Lancia Delta 1,6i

Weber IAW

Lancia Thema 2000i 16V Turbo

Bosch LE 2-Jetronic

Mazda 323 Turbo

Mazda EGI

Mazda MX -6 2,0 16V

Mazda EGI

Mercedes-Benz 190 E

Bosch KE-Jetronic

Mercedes-Benz 420/500

Bosch KE-Jetronic

Mitsubishi Colt 1,8 I 16V

Mitsubishi EPI

Nissan Sunni 2,0

Nissan ECCS MPI

Nissan Serena 2,0i

Nissan ECCS MPI

Opel Omega

Bosch LE3-Jetronic

Opel Senator

Bosch L-Jetronic

Opel-Vauxhall Astra

Bosch LE-Jetronic

Opel-Vauxhall Calibra 2,0 16V

Bosch Motronic M 2,5

Opel-Vauxhall Nova 1,6i

Bosch Motronic 1,5

Peugeot 505

Bosch LE2-Jetronic

Peugeot 505 V6

Bosch LH-Jetronic

Peugeot 405 1,9

Bosch Motronic MP3,1

Peugeot 306 1,6

Bosch Mono-Jetronic MA3

Renault R25/30

Bosch K-Jetronic

Renault R19 1,4

Bosch Mono-point

Renault 19 1,8 I

Bosch Mono-Jetronic MA3

SAAB 99/900/Turbo

Bosch K-Jetronic

SAAB 900/9000 16V/Turbo

Bosch L-Jetronic

SAAB CD 2,3 16V Turbo

Bosch LH 2,4 –Jetronic

Subaru Legacu 2,0 Turbo

Subaru MPFI

Subaru Impreza 1.8i

Subaru MPFI

Toyota Camri 2,2

Toyota TCCS

Toyota Carina E 2,0 G Li

Toyota TCCS

Volkswagen Golf

Bosch KE-Jetronic

Volkswagen Passat

Bosch K-Jetronic

Volkswagen Passat 16V/Cat

Bosch KE-Jetronic

Volkswagen Transporter 2,0

VAG Digifant MPI

Volkswagen Golf 3 1,8

Bosch Mono-Jetronic

Volkswagen Passat 2,0 16V

Bosch KE-Motronic

Volvo 360

Bosch LE-Jetronic

Volvo 760/780

Bosch LH-Jetronic

Volvo 940 2,3 16V

Bosch LH 2,4-Jetronic

Volvo 850 2,5 20V

Bosch LH 3,2-Jetronic

 


 

Коди несправностей уприскувальної системи «GM» (Дженерал
Моторс)

12 – несправність системи діагностики
13 – низький рівень сигналу кисневого давача
14 – завищений рівень сигналу давача температури холодильної рідини
223
15 – низький рівень сигналу давача температури холодильної рідини
16 – завищена напруга бортової мережі
17 – занижена напруга бортової мережі
19 – невірний сигнал давача положення колінчастого вала
21 – завищений рівень сигналу давача положення дросельної заслінки
22 – занижений рівень сигналу давача положення дросельної заслінки
23 – завищений рівень сигналу давача температури повітря, що надходить
у двигун
24 – відсутність сигналу швидкості автомобіля
25 – завищений рівень сигналу давача температури повітря
26 – занижений рівень сигналу давача температури повітря (обрив кола)
27 – завищений рівень сигналу потенціометра СО
28 – занижений рівень сигналу потенціометра СО
33 – завищений рівень сигналу давача масової витрати повітря
34 – занижений рівень сигналу давача масової витрати повітря
35 – помилка в регулюванні частоти обертання колінчастого вала в режимі
холостого ходу
38 – надвисокий рівень сигналу кисневого давача (коротке замкнення)
41 – спотворений сигнал давача фаз
42 – несправність мережі керування електронним запалюванням
43 – помилковий сигнал від давача детонації
44 – відсутність сигналу від кисневого давача
51 – помилка в програмованому запом’ятовувальному пристрої
52 – помилка в оперативному запом’ятовувальному пристрої
53 – збої в живленні системи імобілізатора
54 – помилковий сигнал октан-корекції
55 – помилка в електронному блоці керування


 

Деякі хімічні препарати для профілактики забруднення
уприскувальних систем живлення двигунів

Ligui Moly 5110 – очисник інжектора. Видаляє нашарування на випускних
клапанах. Стабілізує дозу вприскування і поліпшує розпилювання.
Ligui Moly 1014 – очисник клапанів, впускних трактів, камер згоряння.
Захищає їх від забруднення.
Fuel Injector Cleaner 3031 – очисник бензину і дизельного палива. Добре
очищає складники паливної підсистеми.
Fuel Injector & Carburettor Cleaner – засіб для автомобілів з
каталітичними конверторами.
JET 100 Ultra Fuel system cleaner – очисник паливоподавальної
підсистеми.
JET 100 Ultra Complex fuel system cleaner – комплексний очисник
паливоподавальної підсистеми.
JET 100 Euro 4 – присадка для підвищення якості палива.
JET 100 Fuel Pump Protect – засіб захищає паливну апаратуру і збільшує
її ресурс. Попереджує збої в роботі пристроїв, обумовлені зношенням, корозією
чи забрудненням при застосуванні неякісного палива.
JET 100 Fuel Stabilizer – стабілізатор палива. Полегшує пуск двигуна,
зокрема, після тривалої перерви в роботі, захищає пристрої від корозії та
зношення.


Модулі KOITO DM 008. ближнього світла та дальнього світла TOYOTA LEXUS

  Світлодіодні Bi-LED лінзи Koito original Компанія Коїто — KOITO MANUFACTURING CO., LTD ("KOITO") розробила перші у світі повніст...