1. Чіп тюнінг (Chip tuning)
Спочатку мав на увазі заміну або перезапис чіпа EPROM (erasable programmable read only memory) який знаходиться в Електронному Блоку Керування (ЕБК) двигуном, трансмісією або іншим агрегатом. Робиться це з метою поліпшити показники: потужності, екологічності чи економічності. Ці можливості доступні, тому що виробник змушений використовувати консервативні налаштування з метою компенсувати можливі відхилення при поточному виробництві для різних регіонів та умов використання та технічного обслуговування. Як правило, але не завжди, автомобілі з модифікованою програмою вимагають більш уважного обслуговування та якісне пальне.
Сьогодні термін чіп тюнінг трохи оманливий, тому що продовжує використовуватися для процедури, при якій вже не відбувається фізична заміна мікросхеми. Сучасні блоки управління двигуном здебільшого можуть бути перепрограмовані через діагностичний роз'єм OBD або спеціальний інженерний роз'єм BDM.
З розвитком технологій дедалі складніша електроніка встановлювалася й в автомобілі. Сучасний блок керування двигуном (у простолюдді «мізки») дозволяє керувати багатьма аспектами роботи двигуна, такими як кут випередження запалення, упорскування палива, електронний дросель, перепускний клапан, регулювання тиску наддуву турбіни, обмеження обертів та швидкості, робота коробки АКПП, DSG, PDK та десятків інших вузлів.
Існує безліч параметрів, які можуть бути змінені при чіп тюнінгу і кожен з них впливає на потужність, чуйність, економічність та екологічність по-своєму.
Одним із класичних параметрів, який знайомий багатьом ще зі стареньких автомобілів - це КВЗ або Кут Випередження Запалення. Для кожного двигуна при різному навантаженні та оборотах існує певний діапазон допустимих кутів запалювання. При певних значеннях досягається максимальний момент, що крутить двигун. Якщо всі інші параметри роботи двигуна нас влаштовують, то використовується саме це значення у цій точці «карти» запалювання. Чим вище октанове число, тим повільніше і стабільніше горить бензин і тим більший кут до ВМТ (Верхньої Мертвої Точки) ми можемо використовувати. Відповідно після чіп тюнінгу автомобіль, як правило, більш примхливий до вибору бензину і вже не дозволить залити в себе «що потрапило» з будь-якої заправки. З кутом запалення пов'язаний такий фактор як детонація, або горіння паливної суміші, викликане не іскрою від запалювання свічки, а іншими факторами. Факторів появи детонації безліч, але якщо обмежитися парою слів - її слід уникати за будь-яку ціну, оскільки високий рівень детонації здатний призвести до серйозних поломок двигуна та навіть до руйнації агрегату. Банально потріскають поршні. На дизельних двигунах відбувається місцевий перегрів поршневої групи та також призводить до руйнації гільзо-поршневих пар.
Існує багато інших параметрів в які полюбляють втручатись калібрувальник. Але слід пам'ятати, втручання у програмне забезпечення блоку управління двигуном, це дуже відповідальна та точна робота. Вона вимагає професійних знань у сфері програмування та розуміння усіх аспектів роботи двигунів. Не рідко трапляються певні особи, що в гонитві за парою доларів ігнорують принципи побудови та взаємодій режимів роботи двигуна та на осліп крутять значення для ефекту динамічного розгону. При тому не зважають ні на детонацію, ні на температурні режими відповідних агрегатів, ні на продуктивність паливних систем, що часто призводить до виходу з ладу датчиків та клапанів тиску палива.
А також слід пам'ятати, що перед тюнінгом кваліфіковані спеціалісти та майстерні проведуть діагностику, та запропонують замінити деякі елементи на покращені та більш витривалі, щоб могли витримати без пошкоджень більші значення крутного моменту та температури. Зазвичай це свічки та котушки запалення, повітряні та паливні фільтри підвищеної продуктивності.
При виборі Тюнінг ательє не шукайте дешевше, шукайте якість і як би це парадоксально не виглядало, але у перспективі так буде дешевше.
Розглянемо декілька карт, зміна яких відчутно впливає на динаміку автомобіля
2. Паливна суміш
Паливна суміш - наступний і вкрай важливий параметр при чіп тюнінгу та налаштування автомобіля. Раніше все було просто - змінивши час упорскування можна було зробити суміш більш "багатою" або "бідною". З повсюдним впровадженням дизельних двигунів та форсованих бензинових двигунів, параметрів у налаштуванні паливної системи стало набагато більше. Тепер необхідно налаштовувати: Фазу впорскування, Час упорскування, Об'єм упорскування, Тиск упорскування, Кількість попередніх та пост-вприскування та безліч інших параметрів. Кожен може так чи інакше вплинути на потужність, чуйність, димність, екологічність, економічність, шумність і температуру роботи двигуна. Для сучасного виробника першочергова мета - це відповідність нормам екологічності та економічності ! У більшості випадків ці два параметри накладають суттєвий відбиток на потужність автомобіля та знижують задоволення від водіння, роблячи авто більш загальмованим та задумливим.
3. Турбонаддув
Дизельні і бензинові двигуни з турбонаддувом дозволяють отримати істотне збільшення потужності і крутного моменту за рахунок зміни параметрів управління надлишком тиску. Висока ефективність даних моторів при правильному налаштуванні дозволяє залишити витрату палива незмінною або навіть скоротити його в режимі малих та середніх навантажень.
Електронне керування двигуном дозволяє налаштовувати та коригувати параметри його роботи з такими модифікаціями як вихлопні та впускні системи, покращені інтеркулери та система охолодження, інші форсунки та турбокомпресори тощо. Будь-які модифікації двигуна, які впливають на його об'ємну ефективність (VE) вимагають коригування програми управління.
Неякісно зроблений чіп тюнінг або налаштування двигуна можуть принести не тільки розчарування від отриманого результату, а й обернутися суттєвими витратами на ремонт у разі поломки.
4. Програмний чіп тюнінг
Найбільш поширений спосіб чіп тюнінгу - це зміна програми в штатному блоці керування двигуном. У цьому випадку все управління відбувається за стандартною і цілком зрозумілою для двигуна схемою. Зробити це можна через діагностичний роз'єм OBD або у разі неможливості діагностичного доступу до програми управління, програмування відбувається при прямому підключенні до блоку управління двигуном або безпосередньо у флеш-пам'ять EPROM.
Справа показаний роз'єм OBD2, що використовується для діагностики та чіп тюнінгу більшості автомобілів. Цей роз'єм присутня на всіх автомобілях починаючи з 1998 року в обов'язковому порядку і служить для штатної діагностики. Варто зазначити, що виробник бореться з можливістю перепрограмування та використовує різні системи захисту від несанкціонованого доступу. Так з'явилися різні алгоритми захисту, наприклад TP8/10 (Tuning Protection), деякі з яких зараз успішно обходяться, а для роботи з іншими потрібний демонтаж блоку керування автомобіля та перепрограмування на столі.
На ряді сучасних авто для тюнінгу (чіп тюнінг) програми керування потрібне підключення до ECU (блоку керування двигуном) безпосередньо. Для цього може використовуватися штатний інженерний роз'єм на платі - BDM або інші точки підключення до процесора для доступу до флеш-пам'яті. Незалежно від способу підключення змінюється лише програма керування та жодних конструктивних змін до блоку керування не вноситься. При грамотно виконаній роботі визначити, що блок демонтувався, розбирався та програмувався неможливо!
Так виглядає підключення у boot режимі:
За допомогою голок для підключення до певних контактів на платі.
Існують інші способи внесення змін до електронного управління роботою двигуна. Наприклад, встановлення додаткового модуля, або як його ще називають - тюнінг боксу або "коробочки".
5. Тюнінг бокс / модуль збільшення потужності / обманка
Якщо з тих чи інших причин класичний чіп тюнінг неможливий або недоступний, зміна параметрів роботи автомобіля здійснюється шляхом коригування сигналів керування за допомогою додаткового контролера. Суть його роботи дуже проста - отримати сигнал, що йде від блоку управління двигуном, змінити його і відправити далі тому пристрою, до якого він йшов. Якщо говорити наочніше, то візьмемо систему упорскування палива з ППВТ (Паливна Помпа Високого Тиску) на дизельному двигуні. Помпа ППВТ (Паливна Помпа Високого Тиску) забезпечує заданий програмою керування двигуном тиск у паливній рампі. Форсунки впорскують паливо. Чим більше палива отримує дизельний двигун, тим вища його потужність. Значить, потрібно за допомогою блоку обманки перехопити сигнал, що йде від ЕБК до ППВТ (Паливна Помпа Високого Тиску) і збільшити запит на тиск. У результаті палива у двигун потрапить більше і потужність буде вищою! За таким же принципом працюють блоки, що керують тиском наддуву, часом упорскування та іншими параметрами, що впливають на потужність.
6. Висновок
Правильне налаштування роботи двигуна вимагає не тільки розуміння де і що поправити, але й найголовніше НАВІЩО і який ефект ця зміна матиме на інші параметри. Тому не варто сліпо довіряти людям, що обіцяють Вам унікальне рішення з потужністю та економічністю, істотно краще ніж у сильних компаній, що зарекомендували себе. Досвід і знання - це те чого не вистачає новачкам і одинакам в області чіп тюнінгу, а це в результаті призводить до поломок, витрачених грошей, втраченого часу та розчарування.
Наявність оригінального обладнання для читання та програмування автомобіля, діагностичного обладнання, для проведення попередньої оцінки стану автомобіля перед початком робіт і після їх виконання, та й найголовніше досвід та знання — необхідні вимоги для якісного чіп-тюнінгу та налаштування автомобіля. Наявність DINO стенду також дозволяє проводити розробку програм з точним контролем параметрів.
Немає коментарів:
Дописати коментар